Skąd czerpać wiedzę o Angularze?

AngularJS jest stosunkowo nową technologią (2009 rok), ale już na tyle dojrzałą, żeby powstało trochę dodatkowych materiałów. W tym wpisie przedstawię z czego ja się uczyłem, z czego można i co polecam.

Oficjalna dokumentacja

Najważniejszym źródłem wiedzy programisty jest zazwyczaj dokumentacja.
Dostępna jest pod adresem: https://docs.angularjs.org/api. Z niej dowiemy się z czego możemy skorzystać, jakie parametry przyjmują funkcje itd. Zawartych w niej jest również trochę przykładów. Często wystarczy skopiować fragment kodu i zmodyfikować na własne potrzeby.

Jednak jej struktura nie każdemu może przypaść do gustu. Czasem szybciej znaleźć coś w niej wykorzystując Google. Przykładowo, jeśli chcemy dowiedzieć się jak użyć funkcji $http (o niej będzie w kolejnych wpisach), łatwiej zadać pytanie w Google: „angular http”. Pierwszym linkiem (przynajmniej teraz) jest konkretna strona z dokumentacji.

Na oficjalnej stronie jest również dobry tutorial, omawiający po kolei jak tworzyć aplikację. Tutorial z podstawami AngularJS opublikowała również organizacja W3C.

Społeczność

Chyba każdy programista zna StackOverflow. Jest bardzo aktywny tag AngularJS. Tak samo jak z dokumentacją, wyszukiwanie przez Google może być szybsze.

Istnieją również grupy w serwisach społecznościowych:

Na Wykopie pod tagiem angularjs czasem coś się dzieje. Oczywiście na zagranicznym odpowiedniku, Reddicie na subreddicie r/angularjs pojawia się tego więcej.

Na forach internetowych aktywność jest mniejsza. Przykładowo na 4programmers w dziale webmastering, raz na jakiś czas pojawi się temat o Angularze.

Książki

Na początek polecam przede wszystkim AngularJS. Pierwsze kroki, autorzy: Dariusz Kalbarczyk, Arkadiusz Kalbarczyk. Dobrze wytłumaczone od podstaw, przyjemnie się czyta.

Istnieją jeszcze AngularJS. Praktyczne przykłady (Chandermani) oraz AngularJS. Profesjonalne techniki (Adam Freeman). Wszystkie trzy wydawnictwa Helion.

Jeśli ktoś woli, to te dwie ostatnie są również dostępne w języku angielskim: AngularJS by Example (wydawnictwo Apress) oraz Pro AngularJS (wydawnictwo Packt Publishing).

W języku polskim

Jeśli chodzi o polskojęzyczne materiały, to nie mamy tego dużo, ale trochę jest.

Są wspomniane już książki (szczególnie AngularJS. Pierwsze kroki). Istnieją miejsca w sieciach społecznościowych (np. AngularJS Polska na Facebooku).

Znalazłem również polskojęzyczny tutorial dostępny pod adresem:
http://10clouds.github.io/acodemy.io/
Są to materiały z warsztatów programowania acodemy.io, które już się odbyły. Nie jest tego dużo, ale podstawy są ładnie opisane. Swoją drogą, bardzo fajna inicjatywa z takim kursem (szkoda, że sam nie mogłem w nim uczestniczyć, aby doszlifować swoje umiejętności).

Aktywności w polskiej blogosferze związanej z Angularem nie ma dużej. Czasem pojawiają się pojedyncze wpisy na jego temat. Udało mi się znaleźć jeszcze jeden tutorial na blogu mrzepinski.pl/angularjs-tutorial.

Oczywiście zachęcam również do czytania tego bloga, który właśnie czytasz. Będą tu umieszczał wyselekcjonowane i najważniejsze informacje. A przede wszystkim praktyczne porady i wpisy związane z tworzeniem projektu w Angularze.

3 responses on “Skąd czerpać wiedzę o Angularze?

  1. Kamil

    Cześć,
    sporo przydatnych linków podałeś. A którą wersję Angulara polecałbyś dla początkującego, 1.5 czy 2? Bo mam już mętlik w tej sprawie.Czy na starszą wersję (1.5) będą jeszcze długo zlecenia czy od razu zająć się wersją 2?
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *