Konkurs programistyczny Daj Się Poznać

Logo Daj Się Poznać

Od dłuższego czasu zbierałem się do założenia bloga. Chciałem go pisać, ale zawsze były jakieś ważniejsze sprawy. Zbyt mało czasu, brak motywacji. Pewnie wiele osób się z tym spotkało. Potrzebny jest jakiś impuls, żeby zacząć na dobre.

Dodatkowo chciałem napisać jakiś własny, mały projekt opensource, którego kodem mógłbym się pochwalić. Co prawda na własne potrzeby pisałem programy, ale zazwyczaj do rozwiązania konkretnego, wąskiego problemu, a nie dokończone aplikacje. Tworzyłem również projekty na potrzeby studiów. Poznając nową technologię przez cały semestr, rozwiązując zadania na laboratoriach, na koniec często był do zrobienia projekt. Temat zazwyczaj narzucony lub do wyboru z listy (choć zdarzało się również, że można było zaproponować własny). Aplikacja była implementowana w ciągu kilku dni na zaliczenie, po poznaniu całego potrzebnego materiału z zajęć. Zazwyczaj nie było czasu na jej dokładne przetestowanie i dopracowanie, zwłaszcza, gdy trzeba było się równolegle uczyć do kolokwiów czy egzaminów. Mam może ze trzy czy cztery projekty, które nadają się do pokazania. Ale myślę, że jakość kodu dałoby się jeszcze mocno poprawić (zwłaszcza jak pisałem i jednocześnie dopiero się uczyłem nowej technologii, teraz napisałbym je lepiej).

Konkurs programistyczny Daj Się Poznać

Dotarła do mnie informacja, że jest konkurs programistyczny „Daj Się Poznać”. Najczęściej konkursy informatyczne/programistyczne polegają na rozwiązywaniu algorytmicznych zadań (typu tych ze SPOJ jak np. Kodigo). Czasem są te polegające na stworzeniu projektu (jak Imagine Cup od Microsoftu). Rzadko pojawiają się takie jak Join IT Community od strefainzyniera.pl, w którym zadaniem jest napisanie artykułu na wybrany temat z programowania (wspominam go miło, zdobyłem I miejsce ex aequo w kategorii Java).

Jak usłyszałem o konkursie „Daj Się Poznać”, w którym trzeba:

  • pisać blog o programowaniu,
  • tworzyć aplikację opensource,

to pomyślałem, że jest on idealny dla mnie. Potrzebowałem jakiejś motywacji, żeby zacząć pisać regularnie na blogu oraz tworzyć aplikację. Mimo tego, że obecnie mam dużo rzeczy do zrobienia, których nie chciałbym sobie odpuścić, nie mogłem przegapić takiej szansy. Zgodnie z założeniami konkursu oprócz tworzenia aplikacji, trzeba pisać na blogu minimum dwa razy w tygodniu przez 10 tygodni, co razem daje 20 wpisów. Wiem, że realizacja tych zadań będzie dla mnie dosyć trudna, ale trzeba spróbować.

Zgłoszenia były do końca lutego 2016, jednak zostały przedłużone do 13 marca 2016. Wszystkie informacje i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie konkursowej: http://dajsiepoznac.pl. Na Facebooku jest wydarzenie, do którego można dołączać. Zaś na tej stronie, jest lista ze zgłoszonymi blogami i automatycznie pobieranymi z nich wpisami (za pomocą RSS) – można śledzić blog pozostałych uczestników.

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w konkursie. Będzie to dla mnie pozytywna konkurencja. Im więcej osób się zaangażuje w pisanie bloga, tym więcej powstanie ciekawej treści o programowaniu (z której w części prędzej czy później sam skorzystam). Jeśli przy tym powstanie ciekawa, darmowa aplikacja, tym lepiej dla wszystkich!

3 responses on “Konkurs programistyczny Daj Się Poznać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *