Trochę o mnie i o nowym blogu IT

Dlaczego zainteresowałem się informatyką i pisaniem o niej?

Informatyką interesowałem się od małego. Na początku styczności z komputerem były to głównie gry, później oprogramowanie użytkowe i systemy operacyjne. Jeszcze bez internetu pozyskiwałem informacje skąd się dało. Czytałem dużo czasopism typu Komputer Świat – wiele się z nich nauczyłem. Napisałem nawet dwa artykuły, które zostały umieszczone w magazynie elektronicznym AM Komputery (część Action Mag), dołączanym do płyty CD-Action. Pod koniec gimnazjum poznałem podstawy programowania i dzięki temu bardziej zainteresowałem się tematem tworzenia oprogramowania.

Następnie poszedłem do technikum informatycznego w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. W tym czasie już czytałem mniej czasopism ze względu na powszechny dostęp do internetu. Nauka w technikum pozwoliła mi usystematyzować swoją wiedzę i poznać bardziej specjalistyczne zagadnienia z sieci, systemów operacyjnych czy programowania. Zdobywanie nowej wiedzy pod okiem doświadczonych ludzi było bardzo cenne. Pisaniem zajmowałem się głównie na forach internetowych (pomagając rozwiązywać problemy czy dyskutując na tematy o technologiach) oraz jako sprawozdania z zajęć na potrzeby szkoły.

Postanowiłem kontynuować ścieżkę związaną z informatyką i poszedłem na studia na informatykę na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, gdzie obecnie jestem. Część wiedzy zdobytej w technikum utrwaliłem i rozszerzyłem na studiach. Było wiele przedmiotów, na których poznałem podstawy teoretyczne, ale także dużo nowych technologii w praktyce. Tak samo jak w technikum już czytałem mniej czasopism (nawet ich ilość spadła w porównaniu do tamtego czasu), ale za to więcej książek technicznych i materiałów internetowych. Oczywiście zdobyłem bardzo dużo wiedzy od kadry naukowej uczelni, zarówno z wykładów, jak i udostępnianych materiałów. Do zakończenia toku nauki czeka mnie jeszcze kilka przedmiotów, na których mam nadzieję poznać wiele ciekawych zagadnień. Poza przedmiotami udało mi się wziąć udział w kilku wartościowych kursach i uzyskać kilka certyfikatów. Znalazłem również czas na aktywność w kole naukowym, udział w konferencjach, pisaniu artykułów (np. w publikacjach pokonferencyjnych), organizację seminariów naukowych, konferencji oraz innych wydarzeń. Od pierwszego roku jestem aktywnym członkiem Koła Naukowego Informatyków Genbit (strona, fanpage na Facebooku), którego byłem przewodniczącym przez 2 lata (październik 2013 – październik 2015). W jego ramach organizowałem Ogólnopolską Konferencję Inżynierii Gier Komputerowych (w skrócie IGK) X 2013, XI 2014, XII 2015, XIII 2016 (w XI-XII byłem przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego). Zorganizowałem również pierwszą edycją Siedleckich Targów Gier 2015. Dzięki takim wydarzeniom zdobyłem dużo cennego doświadczenia i umiejętności. Nie wszystkie były bezpośrednio związane z informatyką, ale również bardzo przydatne. Nauczyłem się jak zarządzać zespołem, pracować w grupie, organizować czas i planować zadania czy przemawiać publicznie. Są to kompetencje miękkie, które mogą przydać się w branży IT.

Dlaczego chcę pisać swojego bloga?

Miałem kilka podejść do tworzenia własnej strony internetowej czy bloga, ale jak to często bywa, „szewc bez butów chodzi” (przez jakiś czas zajmowaniem się tworzeniem stron dla innych). Dawno temu, przez chwilę, miałem bardzo prostą stronę, ale nie kontynuowałem jej rozbudowy. Stworzyłem też bloga, na którym miałem kilka wpisów, ale potem z braku czasu, nie kontynuowałem go. Postanowiłem dać sobie jeszcze jedną szansę.

Mam trochę wiedzy, którą czasem chciałbym się podzielić. Często w rozmowie z kolegami coś tłumaczę. Mógłbym to opublikować dla szerszego grona osób. Czasem uda mi się rozwiązać jaki problem, którego rozwiązania nie znalazłem w internecie – być może ktoś będzie też szukał i dzięki mojemu wpisowi, odnajdzie gotową odpowiedź. To niejakie podziękowanie za to, co publikują inni i że mogłem czerpać wiedzę z wpisów innych na blogach czy forach. A z drugiej strony własne archiwum z opracowanymi informacjami. Obecnie specjalizuję się w programowaniu. Poznaję wiele nowych technologii, o których nieraz nie ma dużo informacji (zwłaszcza w języku polskim). Chciałbym o nich pisać. Pozwoli to usystematyzować moją wiedzę, ale może ktoś też z niej skorzysta. Mam nadzieję, że czasem zajrzy tu też ktoś bardziej doświadczony ode mnie i np. podpowie alternatywne rozwiązanie i inne możliwości.

Pokażę czym się zajmuję i interesuję. Za około rok, po skończeniu studiów, będę wkraczał na rynek pracy. Być może taki zbiór wiedzy przyda się, aby pokazać co chciałbym w życiu robić. Bo ważne, aby robić to, co się lubi 🙂

One response on “Trochę o mnie i o nowym blogu IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *